Šumperk, označován také jako „Brána Jeseníků“, leží v Olomouckém kraji. Ve městě žije téměř 27 tisíc obyvatel. www.sumperk.cz

Výsledky voleb zajímavou formou interaktivní mapy

Město Šumperk hledalo cestu, jak občany přitažlivou formou seznámit s podrobnými výsledky voleb tak, aby nemuseli pročítat textové statistiky. Výsledkem je webová aplikace volební mapy.

Z interaktivní volební mapy, umístěné v mapovém portálu na webových stránkách města, se občané dozví polohu volebních místností, rozložení volebních okrsků a především grafické výsledky voleb.

S mapou si musí jít hrát

Mapová aplikace je dostupná na webových stránkách a nabízí řadu dat a možností, jak s nimi pracovat. Občanům nabízí celkové i dílčí (okrskové) výsledky voleb za všechny volby konané od roku 2012 a komunální volby z roku 2010.

Základové vrstvy nabízí orientační nebo leteckou mapu. Zájemce poté může ve vyhledávači zadat konkrétní adresu či číslo popisné a zjistit, do kterého okrsku spadá nebo jak daný okrsek volil. Součástí jsou rovněž výsečové grafy, které ukazují podíly volebních zisků pro jednotlivé kandidující strany.

Nástroje map umožňují měřit vzdálenosti, zobrazovat konkrétní parametry, dělat výřezy mapy a mapu tisknout. Současně aplikace umožňuje přímým spojením podávat dotazy týkající se dat v konkrétní části mapy.

Využití roste v období voleb

Webová mapová aplikace města Šumperka vznikla v roce 2012 na základě požadavku odboru správních a vnitřních věcí ve spolupráci s oddělením informatiky a soukromou společností. V průběhu let byla dále upravována a zdokonalována až do současné podoby.

S žádnými bariérami pro zavedení se město nesetkalo. Občané aplikaci využívají zvláště před a v období voleb. Míra využívání je přitom měřitelná nárůstem počtu dotazů a statistikou zobrazení stránky.

Příklad je součástí publikace Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016

Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 – příklady dobré praxe (pdf, 1,36 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016 – Příklady dobré praxe (pdf, 1,5 MB)

 

Použitá fotografie: Autor: Radek Bartoš – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0