Dobrá praxe – Plzeň – mobilní aplikace úřadu

Plzeň, statutární město proslavené průmyslem a zejména pivovarnictvím, se nachází na západě Čech v Plzeňském kraji. Se 170 tisíci obyvateli je čtvrtým největším městem Česka. www.plzen.eu

Po webu je dalším krokem mobilní aplikace

Statutární město Plzeň ve své snaze o zjednodušení komunikace mezi občany a úřadem nechalo vyvinout mobilní aplikaci Plzeň – občan, která občanům nabízí celou řadu možností, jak přes chytré telefony aktivně a moderně komunikovat s úřadem.

Aplikace sklidila velký úspěch, dosud si ji stáhlo okolo 2 000 uživatelů. V případě vnořené aplikace Plzni.to, která slouží k hlášení závad na městském majetku, bylo za rok 2015 přes aplikaci či její webovou mutaci evidováno okolo 1 000 hlášení.

Možnosti aplikace jsou velmi široké

Mobilní aplikace Plzeň – občan obyvatelům města nabízí rezervační systém na návštěvy úřadu, praktické návody na řešení životních situací, aktuální dopravní informace včetně mapy parkovacích zón, informace o MHD a adresář důležitých míst včetně kontaktů.

Do aplikace byla vnořena také další městská mobilní aplikace s názvem Plzni.to, která uživatelům umožňuje hlásit závady a poškození na městském majetku. Uživatel závadu vyfotí a z místa přes aplikaci zašle úřadu. Ten poté občanovi poskytuje zpětnou vazbu o stavu vyřízení závady.

Obtíží může být strach z aktivity veřejnosti

Spuštění aplikace předcházela procesní analýza, nastavení kompetencí, aplikační a webová analýza, tvorba grafiky a sjednocení postupů řešení životních situací a formulářů v úrovni městských obvodů.

Město Plzeň přitom muselo čelit neochotě sjednotit postupy řešení životních situací a formulářů. U vnořené aplikace Plzni.to byla akcentována počáteční obava z nárůstu počtu hlášených případů.

Aplikace ovšem funguje a sklízí úspěch, jak již bylo uvedeno výše. Do budoucna se město Plzeň rozhodlo optimalizovat proces řešení závad a provádět více analýz a statistik, které lze z dat aplikace čerpat.

Příklad je součástí publikace Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016

Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 – příklady dobré praxe (pdf, 1,36 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016 – Příklady dobré praxe (pdf, 1,5 MB)

 

Použitá fotografie: autor vlastní dílo – Ondřej Koníček – CC-BY-3.0