Interaktivní přehled o investicích města

Kam míří investice města? Kde aktuálně probíhají opravy či rekonstrukce? Kolik budou stát a jaký je aktuální stav čerpání? Na tyto veřejností často kladené otázky si obyvatelé Blanska nyní snadno odpovědí. Na webových stránkách města je umístěná interaktivní investiční mapa, která je propojená s aktuálním rozpočtem města.

V investiční mapě jsou uvedené akce většího rozsahu, které jsou v rozpočtu přesně specifikované. Kromě pozice na mapě města je také uvedeno, zda se jedná o investici z dopravy, kultury nebo například veřejné správy, dále schválená částka a případně její upravená výše. K aktualizaci dat dochází každý měsíc.

Pořízení softwaru pro znázornění investic na mapě města byl nápad pracovníků městského úřadu. Díky investiční mapě poklesl počet dotazů občanů na aktuální investice a stav jejich čerpání. Záměrem bylo také vytvořit jednoduchý nástroj pro transparentní přehled čerpání finančních prostředků z rozpočtu města. Spolu s investiční mapou občan na stránce nalezne i rozklikávací rozpočet.

Realizace je zcela bez problémů

 

Realizace probíhala ve spolupráci s dodavatelskou firmou, která systém připravila přímo na míru požadavkům městského úřadu. Bariéry pro zavedení této služby byly fakticky nulové. Nápad se setkal s velmi kladným ohlasem jak ve vedení města, tak mezi zaměstnanci. Nespornou výhodou je rychlost implementace mapy, která trvá zhruba čtyři hodiny.

Investiční mapa byla spuštěná v roce 2016. Od samotného začátku se těší velkému zájmu veřejnosti. Občané oceňují zejména přehlednost, interaktivnost a uživatelskou přívětivost mapy, která jim na rozdíl od například novinového článku v městském zpravodaji poskytne aktuální informace kdykoliv a odkudkoliv.