Město Manětín se nachází v okrese Plzeň-sever v Plzeňském kraji. www.manetin.cz

Webové stránky také pro seniory

Město Manětín vede vedle klasické verze webových stránek také speciální zjednodušenou verzi určenou seniorům. Tuto verzi netvoří složité grafické návrhy, spletité cesty strukturou a obsahem webových stránek, ani designové prvky. Jedná se o prostý, ale účelný přehled, který má za cíl zjednodušit seniorům orientaci na webových stránkách, a tím je nevylučovat z informovanosti a participace na dění v obci.

Základem těchto zjednodušených stránek je bílá podkladová barva a barevné jednoduché, ale všeříkající obrázky dále odkazující na jednotlivé kategorie obsahu webových stránek. Samozřejmostí, a velmi dobře viditelnou, je nástroj na zvětšení písma, aby bylo lépe čitelné i pro osoby se slabším zrakem. Zjednodušené stránky jsou rovněž doplněné o nástroj strojového čtení textu.

Z titulní strany zjednodušené verze webových stránek se uživatel může proklikat na veškerý obsah, bez nutnosti dalšího hledání, rolování nebo užívání vyskakovacích oken. Nabízí se zde rozcestník s jasnými hesly, jako jsou: úřad, kontakty, aktuality, úřední deska, zastupitelstvo, zpravodaj, foto, video, služby, mapové podklady, knihovna, historie, kulturní nebo sportovní akce, a další.

Po rozkliknutí se objeví upravená verze běžného obsahu webových stránek, díky které se i méně zkušení uživatelé počítačů a internetu dokážou zorientovat a vyhledat si vše, co je zajímá. Dochází tak ke zvyšování znalostí seniorů nejen o dění v obci, ale také o světě počítačů a výpočetní techniky.

Webové stránky je třeba naplnit obsahem a aktualizovat je

Zjednodušené webové stránky určené seniorům jsou dnes vcelku běžnou součástí webových stránek měst, jde ovšem také o to, v jaké míře města tyto stránky naplní a jaké všechny části tak seniorům zpřístupní. Město Manětín je v tomto ohledu velmi pilné a ochotné, seniorům nabízí dvacet různých tematických okruhů, které převedlo do zjednodušené verze.

Příklad je součástí publikace Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016

Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 – příklady dobré praxe (pdf, 1,36 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016 – Příklady dobré praxe (pdf, 1,5 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2017 – Příklady dobré praxe (pdf, 2 MB)

Použitá fotografie: Autor: Ondřej Koníček – Vlastní dílo, CC BY 3.0