Dne 6. prosince 2016 hostila břevnovská usedlost Spiritka slavnostní předávání ocenění Přívětivý úřad v kategorii obcí s pověřeným obecním úřadem (obce II. typu). Z rukou JUDr. PhDr. Petra Mlsny, Ph.D., náměstka ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, práva, archivnictví a správních agend, pověřeného řízením sekce veřejné správy, a zástupců krajských úřadů převzalo ceny celkem 16 oceněných úřadů.

Prosincová soutěž navazuje na červnové první předávání ocenění Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností (obce III. typu), ve které byl celkovým vítězem Magistrát města Liberce. Stejně jako v kategorii obcí III. typu i nyní soutěži předcházelo dotazníkové šetření, které zjišťovalo aktuální stav přívětivosti úřadů. Dotazník byl sestaven na základě 35 kritérií (podrobně jsou uvedena v publikaci „Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem – příklady dobré praxe“, která je ke stažení níže) seskupených do několika obecnějších kategorií (přístupnost úřadu pro občany, transparentnost úřadu, komunikace úřadu, využívání řízení kvality a dobrovolně nabízené služby).

Ze 183 obcí s pověřeným obecním úřadem (nepočítaje obce III. typu, které jsou formálně rovněž obcemi II. typu, ale které mají v rámci soutěže vlastní kategorii) se letošního prvního ročníku zúčastnilo 116 obcí a měst. Po důkladném posouzení byl oceněn vždy nejlepší úřad v rámci kraje a následně také tři nejlepší úřady v celorepublikovém měřítku. Ocenění opět obdrželi samolepku stvrzující přívětivost úřadu a tři nejlepší úřady získaly také trofeje.

Výsledky:

Kraj Vítěz
Jihočeský Nová Bystřice
Jihomoravský Velké Opatovice
Karlovarský Horní Slavkov
Liberecký Hrádek nad Nisou
Moravskoslezský Studénka
Olomoucký Hlubočky
Pardubický Letohrad
Plzeňský Zbiroh
Ústecký Štětí
Zlínský Bojkovice
.
Celkoví vítězové
1. místo Studénka
2. místo Štětí
3. místo Nové Strašecí

Publikace dobré praxe

Soutěž opět doprovázelo vydání publikace příkladů dobré praxe, která nyní zmapovala a popsala 14 příkladů dobré praxe přívětivosti úřadů obcí s pověřeným obecním úřadem. Publikace byla v prosinci vydána rovněž v tištěné podobě a jejím cílem je nabídnout inspiraci dalším obecním a městským úřadům České republiky.

Ke stažení: Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 (pdf, 1,36 MB)

 

 

 

 

 

Fotogalerie