Obvyklý portál občana, kterých je dnes již široká nabídka, naráží v praxi na několik bariér, jakými jsou například nepřívětivá či neexistující konektivita s oznamovacími či platebními aplikacemi. Bez telefonátů, e-mailu nebo „papírovky“ se to začasté zkrátka nepovede. Dále se jen někde podaří dosáhnout oboustranné prospěšnosti – prospěch pro klienty, ale i pro úředníky, myšleno v maximálně možné user-friendly podobě.

V rámci portálu města se občan nyní může přihlásit přes bankovní identitu a zaplatit například poplatek za vlastnictví psa nebo za svoz komunálního odpadu. Systém ho samozřejmě o blížícím se termínu platby zavčas zpraví a mimoto nabídne i přehled o poplatcích. V dnešní rychlé době, kdy každý občas na něco zapomene, je spolehlivá soupiska a připomenutí vítaným pomocníkem.

V rozvoji portálu se do budoucnu počítá s možností vyplňování elektronických formulářů, oznamování o uzavírkách a omezeních ve městě a jeho okolí. „Žďárák“ se chce při selekci důležitého dostat přímo do zorného pole svých občanů. Stejně tak je v plánu, že se klient se svým požadavkem skrze portál přímo a bez průtahů spojí s příslušným úředníkem. Dále jsou v plánu
i rezervační systém a vyhlašování anket. Žďár nad Sázavou usiluje o integrovaný multifunkční systém jaksepatří.

Příklad je součástí publikace příkladů dobré praxe Přívětivý úřad obcí III. typu 2022

Více o soutěži zde: http://kvalitavs.cz/nejprivetivejsi-urad-v-cr-ma-opet-kolin/

Foto: Archiv města.