Děčínská karta je projekt, který umožňuje odbavení jedním identifikátorem ve všech organizacích města. Občan využije svou bezkontaktní platební kartu nebo bezkontaktní platební nálepku označovanou jako Děčínská karta. Tuto kartu pak využívá jako nosič časového kupónu při cestování městskou autobusovou dopravou nebo jako identifikátor při vyzvedávání oběda v jídelnách (i školních), které provozuje město. Děčínskou kartu město využívá také jako identifikátor docházky zaměstnanců.

Kromě jízdy autobusem nebo vyzvednutí oběda ji občané mohou, po aktivaci platební funkce a zaslání peněz, využívat také jako bezkontaktní platební kartu. Rodiče tedy například mohou svým dětem kapesné zasílat přímo na kartu. Další možnosti využití se připravují. Projekt byl také oceněn v národním kole Mezinárodní ceny inovací Quality Innovation Award a Děčín s ním nyní postupuje do mezinárodního kola.

Město v nejbližší době připravuje možnost využití karty jako čtenářského průkazu a postupně se bude rozšiřovat i do ostatních příspěvkových organizací města. Aby mohla být Děčínská karta co nejefektivněji využívána, je v přípravě portál, na kterém budou všechny informace i možnosti využití na jednom místě.

Realizaci předcházel projekt tzv. Chytré karty. Projekt však musel zastaven z důvodu ukončení produktu, který byl využíván jako identifikátor. Následovalo hledání nového vhodného produktu a vymýšlení strategie Děčínské karty. To také představitelé města, na základě předchozí zkušenosti, označují za nejnáročnější bod celého projektu.

Příklad je součástí publikace příkladů dobré praxe Přívětivý úřad obcí III. typu 2021

Více o soutěži zde: http://kvalitavs.cz/privetivy-urad-obci-iii-typu-2021/

Foto: Archiv města

Autor úvodní fotografie: Ondřej Koníček, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1914318