Statutární město Děčín se nachází v okrese Děčín v Ústeckém kraji. www.mmdecin.cz

Aplikace úřadu sdružuje vše podstatné na jednom místě a v moderní podobě a funkčnosti

Již několik let je zřejmý trend přesunu k mobilním technologiím. Úřady by v tomto trendu neměly zůstávat pozadu a měly by co nejvíce využívat a podporovat elektronizaci služeb. Cílem mobilní aplikace statutárního města Děčína je nabídnout občanům dokonalý servis v komunikaci s Magistrátem města Děčín. Občan s aplikací získává kompletní přehled o informacích, které magistrát zveřejňuje, a má také nástroj, jak iniciovat řešení svých problémů z pohodlí domova.

Mobilní aplikace v současné době funguje jako rezervační systém objednání se na úřad, aplikace hlášení závad na majetku města, mapa turistických míst s navigací, kalendář kulturních akcí, archiv záznamů ze zasedání zastupitelstva města nebo systém pro placení parkovného. Do budoucna chce město propojit aplikaci s portálem životních situací a plánovaným portálem pro zjištění pohledávek občana vůči úřadu.

Samostatnou kapitolou jsou turistické cíle v Děčíně a okolí. Nový turistický portál a prorodinný portál má velmi propracovaný katalog míst, a to jak turistických, tak různých bodů zájmu (dětská hřiště, mateřské školy, základní školy a jiné). Jedná se o více než 500 bodů, které jsou propojeny do mobilní aplikace města.

Před spuštěním aplikace se musela zpracovat analýza webových portálů a muselo dojít k vytvoření konektorů na propojení mezi portály a mobilní aplikací. Vzniklo tak unikátní řešení, které si on-line stahuje informace z turistického portálu, rodinného portálu, portálu životních situací a dalších. Toto řešení je i velmi praktické: stačí opravit nebo doplnit informaci na webovém portálu a ihned se objeví zformátovaná v mobilní aplikaci.

Aplikace se občanům líbí, jednoznačným ukazatelem je počet stažení aplikace, a to jak pro Android, tak pro iPhone. Dalším ukazatelem je statistika používání, spokojenost a zpětná vazba od občana, který dostává dokonalý servis směrem k úřadu a dle hodnocení je možnostmi nadšen.

Příklad je součástí publikace Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016

Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 – příklady dobré praxe (pdf, 1,36 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016 – Příklady dobré praxe (pdf, 1,5 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2017 – Příklady dobré praxe (pdf, 2 MB)

Použitá fotografie: Autor: Ondřej Koníček