Chytré město Kolín

Město Kolín chce svým občanům za pomoci technologií nabízet nejmodernější prostředí k životu. Proto připravilo několik smart projektů. Cílem města je připravit efektivní správu, která ulehčí úřední úkony jak občanům, tak také zaměstnancům městského úřadu.

Jedním z projektů je aplikace Kolín v mobilu, díky které obyvatelé města, ale také turisté, můžou rychle a snadně nalézt veškeré kontakty na úředníky města, ale i jeho představitele, dále lze přes aplikaci vyfotit a nahlásit závady na majetku města, přičemž hlášení rovnou dostávají odpovědní pracovníci městského úřadu. Kolín se do aplikace snaží spojit všechny dílčí systémy tak, aby měl občan vše pohodlně dostupné z jednoho místa. Aplikace má již přes 5000 stažení.

Dalším prvkem smart city v Kolíně je systém chytrého odpadového hospodářství, který například monitoruje zaplněnost kontejnerů na tříděný odpad. Na webových stránkách občané naleznou polohu nejbližšího kontejneru a také termín dalšího svozu. Systém pomáhá nejen občanům, ale také provozovateli svozové společnosti, která dokáže lépe optimalizovat svozy a počet kontejnerů.

Především řidiči oceňují chytré parkování, kdy jsou pomocí čidel v dlažbě zaznamenávaná volná a obsazená parkovací místa. Občané si poté přes webové stránky nebo aplikaci mohou snadno prohlédnout obsazenost parkovišť, či najít volné parkovací místo. Pomocí aplikace jde navíc jednoduše platit parkovné. Aplikace nabízí také automatické prodloužení parkovného nebo upozornění na blížící se konec parkovného.

Unikátním projektem je Kolínská chytrá klíčenka pro žáky základních škol. Cílem klíčenky, která je snadno přenositelná, je nahradit v jednom zařízení množství čipů. Kolínská klíčenka dnes dokáže díky využití bezkontaktního čipu zastat funkci čtenářské průkazky městské knihovny nebo čipu pro objednání a výdej obědů ve školní jídelně. Otevře též školní elektronický zámek nebo může být použitá jako časová jízdenka v MHD. Klíčenku lze také aktivovat i jako předplacenou kartu, na kterou mohou rodiče svému dítěti posílat kapesné. Výpisy jsou dostupné on-line, což rodičům umožňuje vykonávat dohled. Při placení klíčenkou v prodejnách partnerů projektu získá žák slevy a výhody. Přečerpání limitu či platbu přesahující zůstatek přitom klíčenka neumožňuje.