Statutární město Opava se nachází v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. www.opava-city.cz

Moderní zveřejňování dokumentů

Ve statutárním městě Opava mají obyvatelé města možnost čerpat informace běžně vyvěšené na klasické úřední desce také v elektronické podobě na informačním kiosku, který rovněž stojí před budovou magistrátu. Na rozdíl od klasické úřední desky podává její elektronická verze informace přehledněji v digitální podobě. Výhodou také je téměř neomezená kapacita. Nedostatek prostoru na klasické úřední desce byl jedním z důvodů, proč si město pořídilo elektronickou úřední desku.

Vedle běžně zveřejňovaných materiálů si občané mohou na elektronické úřední desce prohlédnout elektronickou verzi zpravodaje města, přehled plánovaných kulturních a dalších akcí, jízdní řády, mapový portál města, adresy a úřední hodiny různých institucí sídlících v Opavě, aktuální stav ovzduší nebo zde naleznou odkazy na menu místních restaurací. Veškerý text se dá zvětšit tak, aby byl pohodlně čitelný také pro osoby se slabším zrakem.

Nákup elektronické úřední desky byl zadán jako veřejná zakázka malého rozsahu. Zakoupené zařízení má dva LCD displeje každý s úhlopříčkou 119 cm. Technické řešení informačního kiosku umožňuje jeho umístění na přímém slunci, provozní rozsah pro teploty okolí se pohybuje od -40 °C do +75 °C se samoregulačním klimatizačním systémem, kiosek je také odolný proti poškození vandaly (antigraffiti nátěr, antinálepkový povrch, tvrzené sklo displeje). Zařízení je v provozu nonstop.

Dle vedení města občané moderní elektronickou úřední desku využívají také díky vhodnému umístění – při vchodu do areálu úřadu, v blízkosti zastávky MHD a dálkové linkové dopravy. V areálu se nachází i další úřady státní správy a navštěvují ho občané města a dalších 40 obcí správního obvodu Opavy. Pohybuje se zde tedy nejvíce klientů úřadu.

 

Příklad je součástí publikace Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016

Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 – příklady dobré praxe (pdf, 1,36 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016 – Příklady dobré praxe (pdf, 1,5 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2017 – Příklady dobré praxe (pdf, 2 MB)

Použitá fotografie:Autor: archiv města Opavy – vlastní dílo, CC BY 3.0