Opava je statutární město ležící v Moravskoslezském kraji a historické centrum české části Slezska. Téměř 60 tisíc obyvatel dělá z Opavy jedno z největších měst Česka. www.opava-city.cz

Všechny mapy města na jednom portálu

Mnohdy složité statistiky zveřejňované v podobě textu se ve statutárním městě Opavě rozhodli zjednodušit a převést do názorných živých map, které jsou na pohled přehlednější a srozumitelnější.

Návštěvnici webových stránek města tak mají možnost si na jednom místě prohlédnout celou řadu zajímavých map od aktuálního územního plánu, přes zóny placeného stání a síť městské hromadné dopravy, až k městským hnízdištím rorýse obecného.

Důležitá je interaktivita map a jejich aktualizace

Součástí mapového portálu města je pestrá nabídka živých map. Tyto tematicky zaměřené mapové aplikace přitom mají za úkol prezentovat různorodá data, která jsou on-line propojena s dílčími evidencemi vedenými správci geografické informační služby města.

Aplikace například umožňuje vyhledávat různé prvky zobrazené na dané mapě, dotazovat se na ně v konkrétních ulicích města, upravovat mapu a tisknout ji. Mapový portál také obsahuje předpřipravené tematické mapy ke stažení.

Do budoucna město plánuje rozšíření počtu map a jejich možností. Aplikace také bude převedena do nového designu a mapy budou přetvořeny do více responzivního formátu, aby byly využitelné také na mobilních zařízeních. Vybraná zdrojová data map se rovněž plánují nabízet jako otevřená data, tedy data volně ke stažení ve strojově čitelném formátu.

Portál je propojený s geografickou informační službou města

Impulsem pro vytvoření mapového portálu byla snaha města o zefektivnění komunikace mezi úřadem a občany města a zlepšení informovanosti a povědomí občanů o službách, které jim město nabízí.

Základem správného fungování portálu bylo technické a technologické vytvoření systému a především správné nastavení všech procesů zajišťujících správu a aktualizaci publikovaných dat. Živé mapy tak jsou vrcholem pyramidy celého geografického informačního systému města.

Příklad je součástí publikace Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016

Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 – příklady dobré praxe (pdf, 1,36 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016 – Příklady dobré praxe (pdf, 1,5 MB)

 

Autor použité fotografie: Archiv města Opavy – Vlastní dílo, CC BY 3.0