Město Toužim se nachází v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji. www.touzim.cz

Rozklikávací rozpočet by dnes měl být již samozřejmostí

Dnešní doba nabízí již daleko přehlednější metody pro zveřejnění rozpočtu města a případně příspěvkových organizací, než je prosté vyvěšení elektronického dokumentu na webových stránkách. Představitelé města Toužim si tuto skutečnost uvědomili a pustili se do hledání moderního nástroje. Výsledkem je přehledný, interaktivní a designově zvládnutý rozklikávací rozpočet, jež je pro veřejnost umístěn na webových stránkách města.

Rozklikávací rozpočet nabízí klasické funkce rozklikávání jednotlivých kapitol rozpočtu města
až na základní částky. Veškeré údaje jsou doplněny o přehledné grafy a statistická data, která ulehčují orientaci ve velké koncentraci čísel. Samozřejmostí jsou také měsíční přehledy. Vše je navíc řešeno intuitivně a přehledně, čímž se toužimský rozklikávací rozpočet liší od některých jiných a starších verzí.

Při návštěvě toužimského rozklikávacího rozpočtu se občané můžou proklikávat nejen nejnovějším rozpočtem, ale rovněž všemi dalšími zpětně až do roku 2011. Nabízí se rovněž funkce meziročního srovnání. Aplikace v neposlední řadě nabízí přehlednou nápovědu ulehčující orientaci v datech a pro další informace nebo připomínky také přímé propojení s kontakty na městský úřad.

Pro funkčnost stačí správně nastavit komunikaci mezi systémy

Aby aplikace správně fungovala, bylo nutné nastavit propojení s jednotlivými informačními systémy města. Debatou prošla také úroveň, do které se budou data zveřejňovat, aby rozpočet zůstal přehledný a pro občana srozumitelný. Výsledný produkt byl vyvěšen na webové stránky města a proběhla informační kampaň o jeho zavedení.

Občané jsou s rozklikávacím rozpočtem spokojení a využívají ho. V současné době město vyhodnocuje fungování aplikace a podněty uživatelů, a je připraveno rozklikávací rozpočet dále doplňovat a zlepšovat dle požadavků občanů.

 

Příklad je součástí publikace Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016

Přívětivý úřad obcí s pověřeným obecním úřadem 2016 – příklady dobré praxe (pdf, 1,36 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2016 – Příklady dobré praxe (pdf, 1,5 MB)
Přívětivý úřad obcí s rozšířenou působností 2017 – Příklady dobré praxe (pdf, 2 MB)