Ministerstvo vnitra pořádalo čtvrtý ročník motivační soutěže Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností. Soutěž hodnotí kvalitu služeb městských úřadů poskytovaných občanům. Opět se konala v rámci krajů i celorepublikově. Pro vítěze byly připraveny tradiční trofeje znázorňující razítka a samolepky s logem soutěže, které si představitelé vítězných úřadů mohou vylepit na vstupní dveře do budovy úřadu a dát tak občanům najevo, že právě jejich úřad byl Ministerstvem vnitra oceněn jako přívětivý a tedy kvalitní.  Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v polovině května 2019.

V letošním ročníku se utkalo 146 obcí s rozšířenou působností a městské části Prahy. Na první příčce se umístily Litoměřice, a dále v pořadí Liberec a Žďár nad Sázavou.

Pořadí:

Jihočeský kraj: 1. České Budějovice, 2. Tábor, 3. Český Krumlov

Jihomoravský kraj: 1. Hodonín, 2. Brno, 3. Kyjov

Karlovarský kraj: 1. Cheb, 2. Karlovy Vary, 3. Ostrov

Kraj Vysočina: 1. Žďár nad Sázavou, 2. Moravské Budějovice, 3. Třebíč

Královéhradecký kraj: 1. Jičín, 2. Trutnov, 3. Nové Město nad Metují

Liberecký kraj: 1. Liberec, 2. Jablonec nad Nisou, 3. Turnov

Moravskoslezský kraj: 1. Ostrava, 2. Karviná, 3. Nový Jičín

Olomoucký kraj: 1. Prostějov, 2. Zábřeh, 3. Šumperk

Pardubický kraj: 1. Lanškroun, 2. Chrudim, 3. Ústí nad Orlicí

Plzeňský kraj: 1. Plzeň, 2. Rokycany, 3. Přeštice

Středočeský kraj: 1. Kolín, 2. Kladno, 3. Slaný

Ústecký kraj: 1. Litoměřice, 2. Děčín, 3. Most

Zlínský kraj: 1. Zlín, 2. Uherské Hradiště, 3. Valašské Klobouky

Praha: 1. Praha 18, 2. Praha 13, 3. Praha 2

 

Česká republika: 1. Litoměřice, 2. Liberec, 3. Žďár nad Sázavou

Skokan roku: Moravské Budějovice

Způsob přihlášení

Na začátku února 2019 byl obcím s rozšířenou působností rozeslán elektronický on-line dotazník k soutěži. Obce mohly tento dotazník vyplňovat a elektronicky odeslat odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra v průběhu února 2019.

O soutěži

Přívětivý úřad je soutěží mapující stav přívětivosti a otevřeností obecních a městských úřadů vůči občanům a jejich potřebám. Základní hodnotící kategorií je poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Cílem soutěže je ocenit snahu představitelů obcí/měst a obecních / městských úřadů ve zvyšování přívětivosti úřadu. V prvním ročníku v roce 2016 se do soutěže v kategorii obcí III. typu přihlásilo 190 měst (a městských částí Prahy). Od té doby je oblíbenou soutěží, které se každý rok účastní nejméně dvě třetiny obcí.

Seznam kritérií a další informace najdete na stránkách MV ČR