Prostějov: Univerzální poplatková pokladna s vyvolávacím systémem

Automatické pokladní systémy nejsou ničím novým a na trhu je velké množství dodavatelů, kteří tuto technologii nabízejí pro úřady v České republice. Jedná se velice efektivní řešení, které zároveň snižuje personální zátěž. V Prostějově se však rozhodli jít o krok dál a vytvořili v ČR poplatkovou pokladna propojenou s vyvolávacím systémem úřadu. Klient tedy nedostane pouze vytisknuté potvrzení o zaplacení, ale platba je rovnou spárována s jeho číslem, které je vytisknuto až po uhrazení částky. Tento proces šetří čas a urychluje práci.

Vzhledem k tomu, že se dosud jednalo o pilotní projekt, bylo nutné postupovat ve spolupráci s výrobci pokladen, upravit stávající objednávací a vyvolávací software a hardware, propojit systém s účetním programem a optimalizovat uživatelské rozhraní pro co nejintuitivnější práci s pokladnou.

Univerzální poplatková pokladna přijímá jak hotovostní platby, tak platby bezhotovostní, uskutečněné prostřednictvím klasických i bezkontaktních (NFC) bankovních platebních karet a plánuje se rozšíření na QR platby. V budoucnu by systém měl být rozšířen o platby správních poplatků na dalších odborech magistrátu a o platby místních poplatků (komunální odpad, poplatky za psy apod.), popř. o jiné platby.